Łupież pstry

Skóra

medycyna

Łupież pstry należy do chorób grzybiczych skóry, którą wywołuje działanie drożdżaków z gatunku Pityrosporum ovale. Jest to powierzchowne zakażenie naskórka, które objawia się żółtobrunatnymi plamami, występującymi na plecach, klatce piersiowej oraz na karku. Łupież pstry to choroba charakteryzująca się częstymi nawrotami, którą niekiedy ciężko wyleczyć. Nieestetyczne zmiany skórne powodują uczucie znacznego dyskomfortu, dlatego też po zaobserwowaniu pierwszych, niepokojących objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Przyczyny

Zmiany skórne towarzyszące chorobie, jaką jest łupież pstry, mogą pojawić się na skutek używania zainfekowanych przyrządów higienicznych, takich jak: grzebień oraz w wyniku korzystania z publicznych kąpielisk i basenów. Źródłem zakażenia może być także wizyta w salonie fryzjerskim lub w solarium, po kontakcie z zainfekowanym przedmiotem. Do czynników sprzyjających rozwojowi łupieżu pstrego zalicza się przede wszystkim: nadmierną potliwość, otyłość oraz noszenie zbyt obcisłej i nieprzewiewnej odzieży.

Objawy

Łupież pstry charakteryzuje się występowaniem niezwykle charakterystycznych zmian skórnych, co umożliwia stosunkowo szybkie zdiagnozowanie tej choroby. Niekiedy jednak objawy łupieżu pstrego są mylone z tymi, które towarzyszą łojotokowemu zapaleniu skóry, bielactwu, czy różowemu łupieżowi Giberta. Do typowych objawów łupieżu pstrego zalicza się przede wszystkim żółtobrunatne plamy pojawiające się na skórze, szczególnie w okresie dojrzewania, zmiany skórne, które zlewają się w większe ogniska chorobowe, a także plamy skórne występujące na klatce piersiowej, dekolcie, plecach oraz w okolicach karku. Zmianom tym może, ale nie musi towarzyszyć świąd. Charakterystyczną cechą łupieżu pstrego jest fakt, że zmiany chorobowe na skórze nigdy się nie opalają.

Leczenie łupieżu pstrego

Na chwilę obecną stosuje się różnorodne metody leczenia łupieżu pstrego. Skuteczne okazuje się stosowanie miejscowe leków przeciwgrzybiczych. W przypadku cięższego przebiegu choroby i znacznie bardziej rozległych zmian skórnych, zaleca się przyjmowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych. W związku z tym, że choroba ta ma tendencję do nawrotów, istnieje niekiedy konieczność stosowania leków w celu odpowiedniej profilaktyki.

Oprócz stosowania odpowiednich preparatów leczniczych, niezwykle ważne jest przestrzeganie ogólnych zasad profilaktycznych. W tym celu należy zawsze zabierać ze sobą obuwie na zmianę podczas każdorazowego wyjścia na basen. Niezwykle ważne jest ponadto dokładne dezynfekowanie łóżka w solarium, zarówno przed, jak i po każdorazowym skorzystaniu z niego. W celach profilaktycznych powinno się również dbać o systematyczne odkażanie przedmiotów kosmetycznych. Niekiedy, nawet po wyleczeniu choroby, przebarwienia na skórze mogą utrzymywać się jeszcze przez okres kilku miesięcy.

Comments

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *