Grzybica stóp

Skóra

stopy

Grzybica stóp należy do niezwykle częstych oraz bardzo uporczywych infekcji, atakujących naszą skórę. Schorzenie to występuje u około 15 do 30% populacji. Do grzybicy tej dochodzi w wyniku zakażenia grzybami. Chorobę tę mogą wywołać różne rodzaje grzybów. Najczęściej są to jednak dwa gatunki tak zwanych dermatofitów: Trichophyton rubrum oraz Trichophyton mentagrophytes var. Interdigitale. Pierwszy gatunek odpowiedzialny jest za zdecydowaną większość zachorowań. Nieleczona grzybica stóp może doprowadzić także do grzybicy paznokci.  Choroba ta znacznie częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet. W grupie ryzyka znajdują się osoby cierpiące na nadmierną potliwość, osoby z nadwagą, będące w podeszłym wieku, czy stosujące pewne leki. W związku z nieodpowiednią regulacją temperatury skóry, na grzybicę stóp bardzo często chorują osoby z cukrzycą lub zmagające się z chorobami obwodowych naczyń żylnych.

Przyczyny grzybicy stóp

Mimo, iż grzybica stóp kojarzy się przede wszystkim z porą letnią, do zakażenia może dojść także zimą. Choroba ta rozwija się wówczas, kiedy zapewnione zostaje środowisko ciepłe oraz wilgotne. Główną przyczyną grzybicy stóp jest zatem ich niewłaściwa pielęgnacja i higiena. Do grzybicy tej dochodzi przede wszystkim w wyniku zbytniego przegrzewania oraz wilgotności stóp. Przyczyną choroby może być zatem noszenie nieodpowiedniego, nieprzepuszczającego powietrza i zbyt obcisłego obuwia, ubieranie skarpet wykonanych ze sztucznych tkanin, czy niewystarczające wycieranie stóp po kąpieli. Czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się choroby może być ponadto uraz na stopie, czy zadrapanie. Umożliwia to bowiem przedostanie się grzybów w głąb naskórka. Grzybica stóp jest chorobą bardzo często przenoszoną w takich miejscach, jak: sauny, łaźnie, czy baseny.

Objawy grzybicy stóp

Pierwszym, niezwykle ważnym objawem choroby jest przede wszystkim odczuwalne swędzenie skóry pomiędzy palcami u stóp. Z czasem na skórze pojawiają się niewielkie pęcherzyki oraz pęknięcia, którym towarzyszy uporczywe pieczenie. W miejscu charakterystycznych zmian skóra zaczyna się łuszczyć i odczuwalny jest bardzo nieprzyjemny zapach. W związku z tym, że grzyby przenoszą się na inne obszary stóp, z czasem rogowacieją również pięty, które zaczynają także pękać. Rany oraz owrzodzenia pojawiają się w przypadku ciężkiego przebiegu choroby.

Rodzaje grzybicy stóp

Wyróżnia się kilka odmian grzybicy stóp. Do pierwszej z nich zaliczyć można tak zwaną odmianę międzypalcową, a więc infekcję długotrwałą i charakteryzującą się przewlekłym przebiegiem. Jest to najczęstszy rodzaj grzybicy stóp. Zakażenie obejmuje z reguły trzecią oraz czwartą przestrzeń międzypalcową – występuje tam wysoka temperatura, a także znaczna wilgotność. W wyniku infekcji następuje złuszczanie oraz maceracja naskórka. Infekcja może przenieść się również na paznokcie, a także na palce stóp.

Grzybica stóp złuszczająca również charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem. W przypadku tej grzybicy występuje duże rogowacenie. Infekcja powstaje najczęściej na podeszwie stopy, czasem może rozprzestrzenić się także na jej boki oraz grzbiet. Zmianom może towarzyszyć silny świąd. Zmiany chorobowe bardzo często swoim kształtem przypominają mokasyny, w związku z czym ta odmiana choroby nazywana jest również grzybicą mokasynową.

Grzybica stóp potnicowa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że na skórze od strony podeszwy pojawiają się ogniska pęcherzyków, które w późniejszym etapie zaczynają pękać. Grzybica ta nazywana jest także odmianą dyshydrotyczną.

Odmiana wrzodziejąca z kolei należy do najrzadszych infekcji. Tą chorobą można zarazić się od zwierząt. Charakterystyczne dla tej odmiany choroby są przede wszystkim zmiany wrzodowe. Konsekwencją tej choroby może być zapalenie naczyń limfatycznych, a także ciężkie zakażenie skóry.

Leczenie

Grzybica stóp należy do chorób, które nie ustępują samoistnie. Wymaga zatem odpowiedniego podejścia i wdrożenia skutecznego leczenia. Co ważne – leczenie należy rozpocząć czym prędzej, gdyż długotrwałe zakażenie może doprowadzić nawet do problemów z chodzeniem. Skuteczna terapia powinna być poprzedzoną wizytą u lekarza dermatologa. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie specjalnych badań mikrobiologicznych i mykologicznych, celem prawidłowej diagnozy.

Leczenie grzybicy stóp obejmuje stosowanie odpowiednich preparatów przeciwgrzybiczych. Na chwilę obecną zakupić można różnego rodzaju produkty, wykazujące działanie przeciwgrzybicze. Są to specjalne maści, płyny i kremy stosowane miejscowo na skórę. Niekiedy zaleca się także stosowanie antybiotyków. Metoda leczenia zawsze powinna być skonsultowana wcześniej z lekarzem.

Po wyleczeniu

Wyleczenie grzybicy stóp wiąże się z tym, że należy unikać powtórnego zakażenia. Buty należy zatem dokładnie odkazić, najlepiej za pomocą roztworu formaliny lub chinoksyzolu. Należy pamiętać o tym, aby nie doprowadzać do zbytniego przegrzewania oraz zawilgocenia stóp. Konieczne jest unikanie obuwia, rajstop oraz skarpet wykonanych ze sztucznych materiałów. Należy ponadto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce podczas przebywania na basenach, w saunach, czy łaźniach.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *