Dermatologia – skuteczny sposób na pozbycie się trądziku?

Skóra

trądzik, dojrzewanie

Trądzik młodzieńczy to niestety zmora większości nastolatków w okresie dojrzewania. W tym czasie młodzi ludzie borykają się z wieloma problemami. Często przechodzą okres buntu i rozczarowania. Dodatkowe problemy takie jak trądzik narażają na dodatkowy stres i obniżenie samooceny. Często popadają w kompleksy i narażeni są na wyszydzanie przez rówieśników. Prowadzi to do osamotnienia. Takie osoby często unikają towarzystwa. Stają się samotnikami i popadają w depresję. Na szczęście nowoczesne rozwiązania pozwalają skutecznie walczyć z trądzikiem, aby młodość i okres dojrzewania nie kojarzyły się tylko z przykrymi doświadczeniami i odrzuceniem.

Trądzik – zły sen każdego nastolatka

Acne vulgaris, bo tak z łaciny zwykło się określać trądzik młodzieńczy – jest przyczyną nadczynności gruczołów łojowych w okresie dojrzewania. Wynika to głównie ze zmian hormonalnych, które są nieuniknione podczas tego procesu. Grudki czy zaskórniki, które popularnie nazywa się pryszczami, powstają przez nadmierne wydzielanie łoju. Martwy naskórek gromadzi się na powierzchni skóry i zatyka ujście kanału gruczołu łojowego. W związku z tym wytwarza się czop, który jest pierwszą postacią trądzika. Bakterie ingerując w strukturę powstałej zmiany powodują jej stan zapalny. Grudki stają się wtedy czerwone i często bardzo bolesne.

Przyczyny powstawania trądziku

Najbardziej narażonymi miejscami na powstawanie stanów zapalnych jest twarz i plecy. Przyczyn zmian jest bardzo wiele. Jest to związane głównie z gospodarką hormonalną i właściwościami organizmu. Dodatkowymi przyczynami, które nie powinny być bagatelizowane jest odpowiednia dieta. Potrawy nie powinny być tłuste, za to należy spożywać dużo owoców i warzyw. Ponadto nadmierny stres i wzmożony wysiłek fizyczny powoduje nadmierną pracę gruczołów łojowych i w rezultacie występowanie trądziku. U dziewcząt duży wpływ na występowanie stanów zapalnych naskórka ma miesiączka i cały cykl menstruacyjny. Hormony podczas jajeczkowania zwiększają swoją aktywność co w rezultacie prowadzi do występowania pryszczy. Zażywanie leków, a przede wszystkim tabletek antykoncepcyjnych również ma wpływ na rozwój trądziku. Wynika to z ingerencji medycznej w gospodarkę hormonalną, która regulowana jest przez leki.

Sposoby leczenia – dermatologia

Trądzik trwa około czterech lat od pojawienia się pierwszych objawów. Jednak proces ten może przeciągnać się nawet do 30. roku życia. Nie warto czekać, aż nieestetyczne krostki same znikną. Należy zadbać o siebie, aby ten problem nie zabierał nam cennych lat młodości. Dziedzina medycyny, która zajmuje się tym problemem to dermatologia. Specjaliści Anlaya Day Spa radzą, aby nie czekać z wizytą, aż problem stanie się bardzo poważny i  wpłynie negatywnie na życie. Wizyta u dermatologa często ma zbawienne skutki, a wybrana metoda leczenia pozwala złagodzić objawy.

Zanim sięgnie się po sposoby, które oferuje nam medycyna, należy zadbać o higienę i dietę. Nie należy spożywać mleka, śmietany czy ulubionych latem lodów. Posiłki powinny być bogate w warzywa i owoce. Higiena zaś powinna opierać się na produktach przeznaczonych do cery trądzikowej, a sama metoda mycia twarzy powinna polegać na delikatnych ruchach, aby dodatkowo nie podrażniać skóry.

W medycynie wymienia się wiele metod leczenia głównie polegają na aplikowaniu miejscowych preparatów przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Bardziej radykalna metoda jest stosowanie antybiotyków doustnych. Często stosuje się retinoidy (adapalen, izotretynoina, retinol) występują zarówno w preparatach nakładanych miejscowo jak również w środkach doustnych, które wykazują zdolność regulowania procesów rogowacenia. Metoda, która również sprawdza się w leczeniu trądzika jest fototerapia, czyli leczenie światłem. Światło niebieskie ma właściwości bakteriobójcze co w przypadku trądziku jest bardzo istotne.

Więcej na: http://www.anlaya.pl/kosmetyka/

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *