Grzybica pachwin

Skóra

pachwina

Istota i przyczyny choroby

Grzybica pachwin (Tinea inguinalis), znana także pod nazwą grzybicy odrębnej pachwin, to choroba występująca głównie u mężczyzn i charakteryzująca się raczej małą zakaźnością. Za powstanie tej choroby odpowiedzialne są grzyby Epidermophyton floccosum oraz Trichophyton rubrum, które rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Grzybica pachwin jest chorobą występującą najczęściej w okresie letnim. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby jest noszenie obcisłej oraz nieprzewiewnej bielizny. Podjęcie możliwie najszybszego oraz skutecznego leczenia jest bardzo ważne, gdyż choroba ta może doprowadzić między innymi do grzybiczego zakażenia penisa. Do infekcji w pachwinach dochodzi na skutek przeniesienia jej z innych części ciała, na przykład ze stóp, a także za sprawą bezpośredniego kontaktu z zainfekowanymi przedmiotami, takimi jak: ręczniki, czy gąbki.

Objawy grzybicy pachwin

Charakterystycznymi objawami grzybicy pachwin są przede wszystkim zmiany skórne z towarzyszącym im stanem zapalnym. W pachwinach pojawiają się zatem plamy rumieniowe, grudki oraz pęcherzyki. Typowe jest dość silne uczucie świądu oraz łuszczenie się zmian skórnych. Niekiedy pojawiają się również rozłegłe ogniska rumieniowe o charakterze zapalnym. Grzybica ta może rozprzestrzeniać się także na inne części ciała, głównie na skórę pośladków, podbrzusza oraz w okolicę krzyżową-lędźwiową.

Rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie choroby możliwe jest na podstawie mikroskopowego badania łusek, które pobiera się z występujących na skórze zmian. Grzybica pachwin mylona jest niekiedy z łuszczycą, łupieżem rumieniowym, wyprzeniem bakteryjnym lub drożdżakowym.

Leczenie obejmuje przede wszystkim stosowanie różnego rodzaju maści i kremów, a także specjalnych leków przeciwgrzybiczych, do których można zaliczyć między innymi: mikonazol, klotrimazol, chlormidazol, oksykonazol, czy naftyfinę. Są to leki stosowane zewnętrznie, na zmnienioną chorobowo skórę. Niekiedy konieczne jest także stosowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych. Osoba chora na grzybicę pachwin powinna zadbać o odpowiednią higienę oraz noszenie luźnej i przewiewnej bielizny, wykonanej najlepiej z bawełny.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *