Dlaczego wypadają nam włosy? Trzy przyczyny łysienia

Skóra

dlaczego wyoadaja nam wsloy

Wypadanie włosów to schorzenie, które spotyka bardzo dużą część społeczeństwa. Może być sporadyczne, ale też związane z przewlekłymi chorobami. Leczenie łysienia jest często długotrwałe i nie zawsze przynosi pożądanie rezultaty. Najważniejszym czynnikiem, który pozwala zwalczyć problem na stałe jest prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów u kobiet i mężczyzn. U każdej z płci zaczyna się objawiać nieco inaczej – panowie początkowo zaczynają silnie tracić włosy ze skroni, natomiast paniom przerzedza się przedziałek i cofa się linia włosów. Androgenowe wypadanie włosów zazwyczaj nie prowadzi do całkowitego wyłysienia, ale mimo to sprawia, że wygląd włosów ulega znacznej zmianie. Wyróżniamy trzy fazy łysienia androgenowego:

  • anagen, czyli fazę wzrostu,
  • katagen, czyli fazę zaniku,
  • telogen, czyli fazę wypadania.

Każda z tych faz może mieć różne natężenie i długość trwania u człowieka. Ma na to wpływ wiele czynników takich jak np. wiek, gospodarka hormonalna itp. Przyczyny łysienia androgenowego nie są do końca znane – prawdopodobnie największą rolę grają tu czynniki genetyczne, jednak istotne są także zaburzenia hormonalne. Leczenie łysienia androgenowego podejmują zazwyczaj kobiety. Pomocne mogą być w tym wypadku różnego rodzaju preparaty apteczne, które stymulują porost włosów. Jednym z takich środków jest m.in. Piloxidil. Jest to lek, który hamuje wypadanie włosów i pobudza do wzrostu cebulki. Substancją czynną leku jest dwuprocentowe stężenie minoksydylu, którego skuteczność jest potwierdzona przez wiele badań klinicznych. Piloxidil działa w trzech etapach: zatrzymuje wypadanie włosów w pierwszym etapie, powoduje odrastanie nowych włosów w kolejnym i w ostatnim etapie maksymalizuje porost. Przy stosowaniu tego typu leków warto zadbać o delikatną pielęgnację skóry głowy.

Telogenowe wypadanie włosów

Ten typ wypadania włosów ma najczęściej związek ze skróceniem fazy wzrostu włosa. Łysienie w tym wypadku może być przyczyną narażania się na szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak:

  • źle zbilansowana dieta, która prowadzi do niedoboru witamin i minerałów,
  • promienie UV,
  • silny, przewlekły stres,
  • mała ilość snu,
  • nieodpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy,
  • palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu,
  • obfite miesiączki,
  • zmiany klimatu.

Łysienie plackowate

Ten rodzaj wypadania włosów ma podłoże autoimmunologiczne. Nazwa pochodzi od charakterystycznych miejsc łysienia, które kształtem przypominają owal lub spłaszczony placek. Przyczyną łysienia plackowatego są stany zapalne, które tworzą się wśród mieszków włosowych, które po pewnym czasie ulegają zniszczeniu. Inną przyczyną może być występowanie współistniejących chorób autoagresji, np. chorobami tarczycy, bielactwem, reumatoidalnym zapaleniem stawów, toczniem rumieniowatym czy liszajem. Podobnie jak przy łysieniu androgenowym dużą rolę mogą odgrywać tu czynniki genetyczne – szacuje się, że około 10-20 proc. pacjentów przechodzących łysienie plackowate miało już tą chorobę w swojej rodzinie.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *