Łojotokowe zapalanie skóry – jak pielęgnować zaczerwienioną i łuszczącą się twarz?

Skóra

skóra

Łojotokowe zapalenie skóry to problem typowy dla osób, które na co dzień zmagają się z cerą tłustą. Jest to przewlekła choroba skóry, która charakteryzuje się występowaniem stanu zapalnego na skórze, łuszczeniem, a także silnym zaczerwienieniem. Jej codzienna pielęgnacja jest bardzo trudnym zadaniem. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków może tylko nasilić typowe dla niej problemy. Jak zatem postępować z nią na co dzień, by zmniejszyć zaczerwienienia i łuszczenie się skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry – jak się objawia?

Osoby, których dotyczy problem łojotokowego zapalenia skóry twarzy, mają do czynienia z uporczywymi czerwonymi plamami oraz występowaniem małych, tłustych łusek na twarzy. Łuszczenie się skóry jest typowe dla obszarów na twarzy, które mają tendencje do przetłuszczania, czyli na nosie i czole (szczególnie przy linii włosów). Co więcej, łojotok i stan zapalny może z łatwością przenieść się również na skórę głowy, powodując łupież i silny świąd. Problem łojotokowego zapalenia skóry dotyczy często nie tylko dorosłych kobiet i mężczyzn w wieku 20-40 lat, ale także niemowląt, u których występuje on najczęściej pod nazwą ciemieniuchy.

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny

Dokładne przyczyny powstawania łojotokowego zapalenia skóry nie są znane, jednak problem ten jest w pewien sposób związany z obecnością drożdżaków na skórze. Choć są to grzyby, które naturalnie występują we florze bakteryjnej każdego człowieka, to w sytuacji, gdy rozwijają się one w zbyt dużej ilości, powodują złuszczanie się naskórka, zaczerwienienie oraz podrażnienia. Symptomy związane z łojotokowym zapaleniem skóry bardzo często mylone są ze zwykłą łuszczycą, jednak w tym drugim przypadku złuszczony naskórek oraz zaczerwienienie skóry występuje również w okolicy łokci czy kolan. Zdarza się, że łojotokowe zapalenie skóry jest przejściowym schorzeniem okresu dojrzewania i ustępuje samoistnie, jednak w większości przypadków pozostawienie tej choroby nieleczonej lub leczonej w nieprawidłowy sposób może jedynie wywołać jej nasilenie.

Skóra łojotokowa – problem dermatologiczny

Codzienna pielęgnacja skóry łojotokowej powinna odbywać się przy pomocy specjalistycznych preparatów aptecznych. Jest to zdecydowanie problem dermatologiczny, który wymaga nie tylko właściwego sposobu pielęgnacji, ale też przede wszystkim leczenia. Jeżeli zauważymy u siebie objawy łojotokowego zapalenia skóry, które pogłębiają się z tygodnia na tydzień, należy bezzwłocznie zgłosić się z tym problemem do dermatologa, który dobierze właściwą metodę leczenia i przedstawi wytyczne dotyczące postępowania z nią w przypadku codziennej pielęgnacji.

Co radzą specjaliści z laboratoriów La Roche-Posay?

Specjaliści z laboratoriów La Roche-Posay, marki, która tworzy swoje kosmetyki w porozumieniu z doświadczonymi dermatologami z całego świata, przyznają, że problem łojotokowego zapalenia skóry jest ciężkim przypadkiem w leczeniu, jednak właściwy sposób przeprowadzenia terapii może pomóc nam się z nim uporać. Leczenie polega przede wszystkim na miejscowym stosowaniu leków przeciwgrzybiczych oraz dermobiotyków. W terapii łojotokowego zapalenia skóry bardzo przydatne okazują się również dermokosmetyki, które warto zastąpić stosowanymi dotychczas kosmetykami do pielęgnacji i oczyszczania twarzy. Marka posiada w swojej ofercie specjalny krem do twarzy Kerium ds skóry łojotokowej, który dzięki swoim aktywnym składnikom nie tylko zmniejsza zaczerwienienie i łuszczenie się skóry na twarzy, ale przede wszystkim zapobiega nawrotom tych problemów. Eksperci La Roche-Posay polecają też, by oczyszczać twarz łagodnymi preparatami, które nie zawierają w swoim składzie sztucznych barwników i konserwantów, a także alkoholu.

Więcej informacji na temat łojotokowego zapalenia skóry oraz pełna oferta dermokosmetyków, dostępna na stronie: http://www.laroche-posay.pl/Mi%C4%99dzynarodowa/uroda/strona-g%C5%82%C3%B3wna-h.aspx

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *