Nowotwory skóry

Skóra

czerniak

Do najczęstszych nowotworów złośliwych zalicza się nowotwory skóry, które stanowią również około 30% wszystkich, diagnozowanych nowotworów. W większości przypadków dotyczą one osób starszych, najczęściej po sześćdziesiątym roku życia, zwłaszcza osób narażonych na działanie czynników atmosferycznych, bądź chemicznych. W grupie ryzyka znajdują się zatem osoby pracujące na powietrzu, a więc ogrodnicy, pracownicy drogowi, czy na przykład rolnicy.

Do nowotworów złośliwych skóry zalicza się: raka gruczołowego, podstawnokomórkowego, płaskonabłonkowego, kolczystokomórkowego, czerniaka złośliwego, a także przerzuty raka piersi, nerki, jajnika oraz płuca. Rak skóry występuje najczęściej pod postacią niewielkiego guzka, bądź nacieku, niekiedy o grubym brzegu, którym może krwawić lub ropieć. Guzek ten rośnie powoli, niekiedy nawet przez okres kilkunastu lat. U niektórych pacjentów występują przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych. Jednym z najbardziej poważnych nowotworów skóry jest tak zwany czerniak złośliwy, który występuje najczęściej na plecach oraz na ramionach. Rak płaskonabłonkowy charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych pod postacią guza, zaczerwienionych plam z owrzodzeniem i odczynem zapalnym lub brodawek. Z kolei rak podstawnokomórkowy objawia się najczęściej jako niewielki guzek z centralnym owrzodzeniem oraz wałowatymi brzegami.

Zdiagnozowanie nowotworów skóry odbywa się na podstawie szczegółowej oceny klinicznej, a także badania dermatoskopowego i pobrania wycinka zmiany. Obecnie nowotwory skóry należą do tych, które najłatwiej jest wykryć. W większości przypadków pierwszym objawem jest wspomniany wcześniej naciek, bądź guzek. Niekiedy może to być również naciek guzkowy, któremu towarzyszy czasem owrzodzenie. Rak skóry charakteryzuje się różną szybkością wzrostu, jednakże w większości przypadków rośnie on bardzo powoli. Zaawansowany przebieg choroby skutkuje niekiedy powiększeniem najbliższych węzłów chłonnych. Nowotwory skóry mogą rozwijać się również na sromie, członku, a także na wargach. W takich okolicach zmiany rosną znacznie szybciej niż ma to miejsce w przypadku nowotworów obejmujących inne okolice skóry.

Rosnące i nie ustępujące zmiany skórne powinny być pierwszym niepokojącym symptomem, zmuszającym nas do wizyty u onkologa. W większości przypadków pierwszym objawem czerniaka złośliwego skóry jest powiększenie, krwawienie lub też owrzodzenie znamienia barwnikowego. Niekiedy niepokojącym symptomem może być również zmiana zabarwienia znamienia. U niektórych pacjentów pierwszym takim objawem mogą być przerzuty pojawiające się w mózgu lub w płucach, w kościach, a także w wątrobie.

Leczenie nowotworów skóry obejmuje przede wszystkim chirurgiczne usunięcie zmiany. W leczeniu stosuje się również chemioterapię miejscową, radioterapię oraz krioterapię. Wybór odpowiedniej metody leczenia jest przede wszystkim zależny od stopnia zaawansowania choroby, wieku i stanu ogólnego pacjenta, a także innych schorzeń, na które pacjent ten jest leczony.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *