Alergia

Skóra

young woman sneezes on a flower meadow

Pora wiosenno – letnia nie zawsze kojarzy się z relaksem i ogólnie dobrym samopoczuciem. W tym okresie alergicy uskarżają się na różnego rodzaju dolegliwości związane z pyleniem roślin.

Nie oznacza to jednak, że czas ten musi być dla nich prawdziwym utrapieniem. Istnieją bowiem sprawdzone sposoby, które są w stanie załagodzić wszelkie nieprzyjemne objawy.

Walkę z alergią należy rozpocząć przede wszystkim od zaopatrzenia się w szczegółowy kalendarz pylenia roślin. Można go znaleźć nie tylko w Internecie, ale także w ogólnodostępnej prasie. Wiele stacji telewizyjnych podczas prognozy pogody podaje także, na jakich obszarach występuje największe stężenie pyłków.

Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii powinniśmy unikać takich miejsc jak parki, łąki oraz lasy liściaste i mieszane. Uczuleniowcy powinni wybierać lasy iglaste, gdyż tam stężenie pyłków jest niskie, a produkowana przez drzewa żywica udrażnia drogi oddechowe. Należy także rezygnować ze spacerów w suche i słoneczne dni. Słońce wzmaga siłę pyłków, które wywołują obfite łzawienie oczu, pieczenie powiek oraz wodnisty katar. Także w trakcie deszczu alergicy nie mogą czuć się bezpiecznie, gdyż z wodą spływają wszelkie zanieczyszczenia z górnych partii atmosfery. Należy unikać zatem wychodzenia z domu w tym okresie, a także wietrzenia mieszkania. Dobrym rozwiązaniem okazuje się wieszanie w oknach grubych firanek lub też montaż specjalnych siatek. Alergicy powinni zainwestować w filtry, które wyłapują wszelkie pyłki, nie tylko te pochodzące z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem okazują się także nawilżacze powietrza, które można powiesić chociażby na grzejniku.

Jeśli już koniecznie chcielibyśmy udać się na spacer, powinniśmy wybierać późne wieczorne pory. W celu dodatkowego zabezpieczenia warto posmarować okolice nosa cieniutką warstwą wazeliny, która wychwyci część pyłków i uniemożliwi im wniknięcie do dróg oddechowych. Oczy należy przysłonić przyciemnionymi okularami i nie dopuścić do ich pocierania. Po powrocie ze spaceru koniecznie powinno się zmienić ubranie oraz wziąć porządny prysznic.

Źródło:

www.alsos.pl

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *